Ekonomi

Başbakan Ahmet Davutoğlu: Gece, gündüz çalışıyoruz

Başbakan Ahmet Davutoğlu: Gece, gündüz çalışıyoruz

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Devletinizin, ülkenizin, hükümetinizin yanında yer almanız, sadece teröristlere cevap olarak değil, onları üstümüze salan, kardeş kanından nemalanan dış düşmanlar için de büyük bir ders olmuştur” dedi.

Davutoğlu, Van merkezde 500 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi ile Kardiyovasküler Cerrahi Hastanesi açılış törenine katıldı.

Burada vatandaşlara hitap eden Davutoğlu, 1,5 yılda 7 defa Van’ı ziyaret ettiğini, Van’ın irfan ve hikmet şehri olduğunu belirterek, Van’ı aşkla, muhabbetle sevdiğini söyledi.

Konya’ya duyduğu aşkı Van’a, Toroslara duyduğu aşkı Süphan Dağı’na, Tuz Gölü’ne duyduğu aşkı, sevdayı Van Gölü’ne duyduğunu ifade eden Davutoğlu, kendisini dinleyen vatandaşlara, “Bizi sizden ayırabilirler mi bizim yüreğimizden Van aşkını silebilirler mi sizin yüreğinizdeki Türkiye aşkını silebilirler mi? İşte bizi bir araya getiren bu. Sizin yüreğinizdeki bu al bayrak aşkını silebilirler mi?” diye konuştu.

Teröristlere meydanı bırakmadıkları için Vanlılarla gurur duyduğunu anlatan Davutoğlu, dev bir hastane kazandırmış olarak Van’a gelmiş olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

ALLAH KARDEŞLİĞİMİZİ DAİM EYLESİN

Davutoğlu, “Allah kardeşliğimizi daim eylesin. Allah bu ülkeyi bölmek, kardeşi kardeşe kırdırmak isteyenlere fırsat vermesin. Allah ezanlarımızı bu semadan, al bayrağı gönlümüzden, İstiklal Marşımızı dilimizden eksik etmesin” diye konuştu.

Vatandaşların 1 Kasım’da kendilerine başbakanlığı emanet olarak verdiğini ifade eden Davutoğlu, “Bu can bu bedendeyken, bu nefes bu yürekteyken, bu görevi, bu emaneti son anımıza kadar koruyacağız. Kim ne yaparsa yapsın kardeşliğimize halel getiremeyecek. Biz Türkiye’nin, Doğu’nun, Güneydoğu’nun her şehrindeyiz. İki ay önce Mardin’den başladık, bir gün Mardin’deyiz, ertesi gün Erzincan’da, Bingöl’deyiz. Bir gün Silopi’deyiz geçen hafta olduğu gibi, bugün Van’dayız” şeklinde konuştu.

GECE, GÜNDÜZ ÇALIŞIYORUZ

“Terör örgütünün yıktığı şehirleri, terör canavarlarının yıktığı gönülleri, imar etmek için gece, gündüz çalışıyoruz” ifadesini kullanan Davutoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Ama bizim gayretlerimizden önce sizin gayretiniz, sizin terörle mücadeleniz takdire şayandır. Halkı sokağa çağıran terör örgütü ve yandaşlarının şiddet çağrılarını boşa çıkardığınız için Allah sizden razı olsun. Şiddete ‘hayır’, silaha ‘hayır’, kavgaya ‘hayır’ dediğiniz için sizi tebrik ediyorum. Adalete ‘evet’, hakkaniyete ‘evet’, demokrasiye ‘evet’, hukuka ‘evet’ dediğiniz için sizi tebrik ediyorum. Karamsarlığa, kana, kine, öfkeye, nefret diline, şiddet siyasetine ‘hayır’ dediğiniz için, umudu büyüttüğünüz için, teröre destek verenlerin rüyalarını boşa çıkardığınız için sizlere teşekkür ediyoruz.”

YÜZ VERMEDĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM

“Aziz Van, teröre karşı dimdik duracak mıyız, istiklalimiz için omuz omuza verecek miyiz, kahraman Van milleti bölmek isteyenlere karşı dimdik, başımız dik, mücadele edecek miyiz, aziz Van bu ülke, bu vatan bir bütündür, bölünemez, diye haykıracak mıyız, şehitlerin emanetine sahip çıkacak mıyız?” sorusuna vatandaşlardan olumlu karşılık alan Davutoğlu, “Allah sizlerden razı olsun. Devletinizin, ülkenizin, hükümetinizin yanında yer almanız sadece teröristlere cevap olarak değil, onları üstümüze salan, kardeş kanından nemalanan dış düşmanlar için de büyük bir ders olmuştur. Gezi kalkışmasındaki gibi kan aksın, 6-8 Ekim olaylarındaki gibi kan dökülsün diye sokağa çıkardıkları bu eşkiyalara karşı dimdik durduğunuz için sizlere teşekkür ediyorum. Bunların eş başkanlarına, temsilcilerine yüz vermediğiniz için sizlere teşekkür ediyorum” dedi.

“Diyarbakır’da bu eş başkanlar, halkı sokağa çağırdı ama benim basiretli kardeşim, yiğit Diyarbakırlım bu oyuna gelmedi ve tezgahı bozdu” diyen Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Bilirsiniz, bunlar Marksist, Leninist kökten gelirler. Birden akıllarına cami geldi, cuma geldi. Kürt kardeşlerimizin dini duygularını şiddet için istismar etme küstahlığını gösterdiler ama vatandaşımız bunlara ‘hayır’ dedi. Sizin sözünüzü dinlemiyoruz, ‘sizin bizi devletimizle karşı karşıya getirmek istediğinizi biliyoruz’ dedi. Şimdi de gür bir sesle bunu haykırıyorsunuz. Sizler, ‘biz, bu terör odaklarının yanında değil, devletimizin, ülkemizin, milletimizin, kardeşliğimizin yanındayız’ diyorsunuz.”

Davutoğlu, milli iradeyi hakim kılarak siyaset kurumunun üzerine çöreklenen odaklarla mücadele ettiklerini söyledi.

Siyaseti milletin hizmetine sokarak Türkiye’yi demokratik standartlara kavuşturduklarını vurgulayan Davutoğlu, “Silahlı, silahsız birçok vesayet odağı hep milletimizin iradesine ipotek koymak istedi. Bunlarla tek tek mücadele ederek bugüne geldik. Bugün 12 Mart. 12 Mart Muhtırası böyle bir vesayet girişimiydi. ‘Millet bilmez, onun seçtikleri bilmez, siyasetçiler ülkeyi yönetemez’ diye düşünenler darbelerle, muhtıralarla, bildirilerle, tehdit ve şantajlarla siyaset kurumunu terbiye etmeye kalktılar” ifadelerini kullandı.

DARBE İLE KORKUTMAYA KALKIŞIYORLAR

Davutoğlu, 14 yıllık iktidarlarında önlerine engeller çıkarıldığını anlatarak, şöyle devam etti:

“Bildiriler, muhtıralar, parti kapatma teşebbüsleri, sokak kalkışmaları, kaset komploları, paralel çeteler ve daha nice kirli yöntemlerle milletin önüne engel koymak isteyenler başaramadılar, başaramayacaklar. Yürüyüşümüzü durduramadılar, durduramayacaklar. Bitti mi, şimdi de birileri Vanlı, Diyarbakırlı, Hakkarili, Şırnaklı kardeşlerimin iradesine silahla ipotek koymaya çalışıyor, terörün ülkeyi istikrarsızlaştıracağından medet umanlar, birileri de utanmadan, sıkılmadan darbe imalarında bulunuyor, bizi darbeyle korkutmaya kalkışıyor.”

MİLLETİN ARASINA FİTNE SOKMAYA ÇALIŞANLARI KAHREDECEĞİZ

Alandaki vatandaşların “Kahrolsun PKK” şeklindeki sloganlarının ardından Davutoğlu, “Böyle haykırın ki Vanlılar, ‘Kahrolsun PKK’ diyerek haykırın ki o terör örgütüyle iş birliği yapanlar da bu sesi duysunlar. Onları, milletin arasına fitne sokmaya çalışanları kahredeceğiz. Onları, bu ülkeyi bölmek isteyenleri kahredeceğiz” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin ne darbelere ne bölücü terör örgütüne ne de paralel çetelere teslim olmayacağına vurgu yapan Davutoğlu, Türkiye’nin 780 bin metrekaresinde demokrasi, hukuk devleti ve kamu düzeninin hakim olacağını dile getirdi.

Davutoğlu, şöyle devam etti:

“27 Mayısların, 12 Martların, 12 Eylüllerin, 28 Şubatların, 17-25 Aralıkların, 6-7 Ekimlerin devri bitti. Her türlü vesayet odağı, işte söylüyorum, Van’da söylüyorum, her türlü vesayet odağı ayaklarımızın altındadır. Başımız dik, ayaklarımızın altında vesayet odaklarıyla, paralel çetelerle, terör örgütleriyle mücadele ediyoruz.”

Konuşması sırasında vatandaşlardan ellerindeki bayrakları havaya kaldırmalarını isteyen Davutoğlu, alandaki kalabalığa “Kaldırın bu bayrakları, hainler görsün” diye seslendi.

SON KANIMIZ DA BU TOPRAKTA DÖKÜLECEK

Bir an bile bu topraklara yabancılaşmayacaklarını vurgulayan Davutoğlu, “Zannediyorlarsa ki bir an bile biz bu topraklara yabancılaşırız, Allah şahit ki mezarımız da bu toprakta olacak, ezanımız da bu toprakta olacak, dökülecekse son kanımız da bu toprakta dökülecek” diye konuştu.

Terör örgütlerinin yıkmak, kendilerinin de inşa ve imar etmek için var olduğunu söyleyen Davutoğlu, “Terör örgütleri kin tohumları ekmek için varsa biz adalet için, hukuk için varız. Bütün vatandaşlarımızın hukuku bizim için birdir. Hiçbir vatandaşımızı teröre ve şiddete teslim etmeyeceğiz. Bu ülke, bu devlet, bu vatan sizin” ifadelerini kullandı.

Vatandaşlar arasında ayrım yapmadan hizmet ettiklerini dile getiren Davutoğlu, alanda bulunanlara “Sizin yanınızda olduğumuza şahit misiniz” diye sordu.

Şehir şehir dolaşarak Türkiye’yi daha mamur kılmak için çalıştıklarını ifade eden Davutoğlu, eğitimde, sağlıkta vatandaşın ihtiyacı neyse onun gereğinin yapıldığını ve vatandaşların ihtiyaçlarının karşılandığını aktardı.

Vatandaşla devlet arasındaki mesafenin vatandaşın lehine kapatıldığına dikkati çeken Davutoğlu, hayal edilemeyen hizmetlere imza attıklarını kaydetti.

Davutoğlu, konuşmasının ardından diğer katılımcılarla hastanenin açılışını gerçekleştirdi. Davutoğlu ve beraberindekiler hastanede incelemelerde bulundu.

Törene Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Ali Şahin, Mehdi Eker ile vatandaşlar katıldı.

516 YATAK KAPASİTELİ HASTANE

Başbakan Davutoğlu tarafından açılışı yapılan Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi ile Kardiyovasküler Cerrahi Hastanesi’nde 100 poliklinik, 15 acil polikliniği, 85 acil muayene yatağı, 46 acil müşahede yatağı, 240 çift, 36 tek kişilik odada 516 yatak bulunuyor. 40 genel, 15 çocuk, 63 yenidoğan olmak üzere 118 yoğun bakım yatağının yer aldığı hastanede 12 ameliyathane yer alıyor.

“Akıllı bina” olarak nitelendirilen otomasyon sistemlerine sahip hastaneye bugüne kadar 182 milyon 285 bin lira harcama yapıldığı kaydedildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Van merkezde 500 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Açılışı - VAN - SON DAKİKA (19)

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Van merkezde 500 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Açılışı - VAN - SON DAKİKA (17) Başbakan Ahmet Davutoğlu, Van merkezde 500 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Açılışı - VAN - SON DAKİKA (16)

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Van merkezde 500 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Açılışı - VAN - SON DAKİKA (18)

İZMİR ŞEHİR HABER - İZMİR TÜRKİYE - HABER GAZETESİ  - DÜNYA (4)

Ekonomi Kategorisi Haberleri

DEV YATIRIMLAR | CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: “KARADENİZ’DE KEŞFETTİĞİMİZ REZERV ÜLKEMİZİN BUGÜNE KADARKİ EN BÜYÜK HİDROKARBON KAYNAĞIDIR”

İzmir Şehir HaberEkim 20, 2020
Oku

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Türkiye, tarihinin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi”

İzmir Şehir HaberAğustos 23, 2020
Oku

Cumhurbaşkanı Erdoğan,“Dünya sistemi adalet ve hakkaniyet eksenli yeni bir yapılanmaya ihtiyaç duyuyor”

İzmir Şehir HaberAralık 22, 2019
Oku

MAN TÜRKİYE’den Ankara’ya dev yatırım

İzmir Şehir HaberEkim 5, 2019
Oku

Türkiye’yi, Dünyanın En Büyük On Ekonomisinden Biri Hâline Getirmekte Kararlıyız

İzmir Şehir HaberAralık 24, 2016
Oku

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan’da Resmî Törenle Karşılandı

İzmir Şehir HaberKasım 17, 2016
Oku

Başbakan Binali Yıldırım, Elektrik Santralleri Toplu Açılış Töreni’nde konuştu

İzmir Şehir HaberKasım 8, 2016
Oku

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin Devlet Konseyi Başbakan Yardımcısı Yang’ı Kabul Etti

İzmir Şehir HaberKasım 6, 2016
Oku

Başbakan Yıldırım, Türkiye Yatırım Danışma Konseyi 9. Toplantısı sonrasında konuştu

İzmir Şehir HaberEkim 28, 2016
Oku

shop giay nuthoi trang f5Responsive WordPress Themenha cap 4 nong thongiay cao gotgiay nu 2015mau biet thu deptoc dephouse beautifulgiay the thao nugiay luoi nu