Avrupa

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Karşımızdaki senaryonun asıl hedefi Suriye değil, Türkiye’dir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Karşımızdaki senaryonun asıl hedefi Suriye değil, Türkiye’dir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul milletvekili buluşması programında yaptığı konuşmada, “Karşımızdaki senaryonun asıl hedefi Suriye değil, Türkiye’dir. Suriye’de istediklerini alanlar, namluları hemen Türkiye’ye çevirecektir. Bugün Suriye’yi fiilen üçe bölenlerin Türkiye’nin bütünlüğüne saygı göstereceğini düşünmek gafletten öte bir durumdur” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde düzenlenen İstanbul milletvekilleri buluşması programına katılarak bir konuşma yaptı.

“SURİYE MESELESİ, TÜRKİYE İÇİN ASLA BİR MACERA VEYA SINIRLARINI GENİŞLETME ÇABASI DEĞİLDİR”

Konuşmasının başında, “Türkiye’nin, bugünü ve geleceği bakımından hayati ehemmiyete sahip mücadele yürüttüğü bir dönemde burada yapacağımız istişarelerin önemli olduğuna inanıyorum” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suriye meselesi, Türkiye için asla bir macera veya sınırlarını genişletme çabası değildir. Maalesef, gerek siyasette, gerek medyada, gerek diğer çeşitli platformlarda ülkemizin Suriye’de yürüttüğü mücadelenin anlamını hâlâ kavramayanlar bulunduğunu üzüntüyle görüyoruz” diye ekledi.

“Suriye sahasında verdiğimiz mücadelede, bölgede etkinlik gösteren güçlerle diplomasiyi ve diyalogu sürdürmeye özel ehemmiyet verdik” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her ne kadar bize verilen sözlerin çoğu tutulmamış olsa da bu yolu açık tutmak için özel gayret gösterdik. İdlib meselesi ise, ülkemizi farklı bir şekilde köşeye sıkıştırmak ve diğer kazanımlarımızı elimizden almak için özellikle kurgulanan, kışkırtılan bir konu olarak önümüze geldi.”

Meseleyi sadece İdlib parantezinde değerlendirmenin yanıltıcı olacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Burada asıl bakılması gereken Türkiye’nin bir bütün olarak Suriye politikasıdır. Şayet biz bugün Suriye sınırlarımızı terör örgütlerinden arındırmazsak yarın karşılaşacağımız manzara açıkça ortadadır. Bugün Kamışlı’da, Resulayn’da, Telabyad’da, Aynelarab’da, Cerablus’da, Münbiç’te, Elbab’da, İdlib’de vermediğimiz savaşı, yarın Şırnak’ta, Mardin’de, Şanlıurfa’da, Gaziantep’te, Hatay’da, vermek zorunda kalırız. Çünkü karşımızdaki senaryonun asıl hedefi Suriye değil, Türkiye’dir. Suriye’de istediklerini alanlar, namluları hemen Türkiye’ye çevirecektir. Bugün Suriye’yi fiilen üçe bölenlerin Türkiye’nin bütünlüğüne saygı göstereceğini düşünmek gafletten öte bir durumdur” açıklamasında bulundu.

Avrupa Kategorisi Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gençlerimize 2053 için büyük ve güçlü Türkiye’yi bırakmakta kararlıyız

İzmir Şehir HaberMayıs 30, 2020
Oku

Demokrasi ve Özgürlükler Adası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla açıldı

İzmir Şehir HaberMayıs 29, 2020
Oku

Cumhurbaşkanı Erdoğan,“Türkiye’nin gücünü, zenginliğini, refahını çok daha yükseklere taşıyacağız”

İzmir Şehir HaberMayıs 24, 2020
Oku

Dev Yatırımlar | Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sağlık sistemlerinin çöktüğü bir dönemde, Türkiye ve Japonya örnek bir başarı sergiliyor

İzmir Şehir HaberMayıs 22, 2020
Oku

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali birinci ünitesinin açılışını gerçekleştirdi

İzmir Şehir HaberMayıs 20, 2020
Oku

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gençlere 19 Mayıs mesajı : Işığımız, umudumuz, geleceğimiz sevgili gençler

İzmir Şehir HaberMayıs 19, 2020
Oku

İyi Ki Varsınız Halil İbrahim YILMAZ

İzmir Şehir HaberMayıs 14, 2020
Oku

Cumhurbaşkanı Erdoğan,“Salgın döneminde yaşananlar, sağlık alanında yaptıklarımızın önemini göstermiştir”

İzmir Şehir HaberMayıs 13, 2020
Oku

Cumhurbaşkanı Erdoğan,“Küresel salgına karşı 83 milyon hep birlikte verdiğimiz mücadeleyi başarıyla devam ettiriyoruz”

İzmir Şehir HaberMayıs 13, 2020
Oku

shop giay nuthoi trang f5Responsive WordPress Themenha cap 4 nong thongiay cao gotgiay nu 2015mau biet thu deptoc dephouse beautifulgiay the thao nugiay luoi nu